Житлова нерухомість в Україні в 2024 році
Ринок житлової нерухомості України у 2024 році поступово відновлювався, хоча спостерігалися регіональні та структурні диспропорції. Аналіз основних тенденцій і чинників впливу — у нашому матеріалі.
Ринок житлової нерухомості України у 2024 році демонстрував поступове відновлення, проте спостерігалися суттєві регіональні та структурні диспропорції. Про ці важливі тренди, які формують динаміку галузі, свідчать дані Державної служби статистики, повідомляє голова парламентського комітету з податків та фінансів Данило Гетманцев.
Зростання обсягів житлового будівництва
У січні-вересні 2024 року в експлуатацію було введено 6,73 млн кв. м житла, що на 23,5% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Кількість зданих квартир (як в одно-, так і багатоквартирних будинках) зросла на 19,1% і становила 79,2 тис. одиниць. Однак загальні обсяги введеного житла залишаються на рівні 76,9% від показників останнього довоєнного року (2021).
Регіональні диспропорції
Лідерами за обсягами введеного в експлуатацію житла залишаються Київ, Київська область та Західна Україна. Зокрема, на частку західних регіонів (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Волинська, Чернівецька, Тернопільська та Рівненська області) припадає 38,7% загальної площі житла, введеного в експлуатацію, що є суттєвим зростанням порівняно з 31,7% у 2021 році.
Водночас, у п’яти регіонах країни (Київ, Харківська, Сумська, Волинська, Черкаська області) обсяги будівництва скоротилися. Це зумовлено як безпековими ризиками, так і обмеженням попиту на житло у регіонах, що зазнали значного впливу війни.
Багатоквартирне та приватне житло
Обсяги будівництва багатоквартирного житла відновлюються, але все ще залишаються на низькому рівні. У 2024 році цей сегмент досяг лише 54,1% від показників 2021 року. Водночас, приватне житлове будівництво показало суттєве зростання — обсяги перевищили довоєнні показники на 20,5%. Частково це можна пояснити легалізацією раніше збудованих приватних домоволодінь.
Чинники впливу та перспективи
Ринок житлової нерухомості залежить від багатьох факторів, включаючи:
- Безпекові ризики: Девелопери оцінюють ризики інвестицій у нові проєкти, що впливає на темпи введення в експлуатацію багатоквартирного житла.
- Економічні виклики: Низький інвестиційний попит населення обмежує активність на первинному ринку.
- Державна підтримка: Програми, як-от “єОселя” та “єВідновлення”, спрямовані на підтримку ринку, проте їх вплив обмежений через обмежене фінансування.
Помітна активізація ринку можлива лише за умови зменшення безпекових ризиків, що дозволить збільшити довіру інвесторів і споживачів.
Отже, підсумуємо:
Житлова нерухомість України поступово відновлюється після потрясінь, викликаних війною та економічною кризою. Незважаючи на позитивну динаміку у введенні житла в експлуатацію, галузь зберігає залежність від державної підтримки та зовнішніх факторів. Для подальшого розвитку потрібні стабільність і стратегічні підходи до залучення інвестицій та підтримки будівництва.
Останні новини
Команда DOMOVA взяла участь у Diia.City United | ОдноРік: Startup Day, щоб оцінити перспективи ринку, отримати інвесторський фідбек і знайти нові моделі співпраці з девелоперами та ріелторами.
Horizon Capital і Diia.City United: як українські стартапи залучають інвестиції та інтегруються у глобальні ринки. Інсайти від Ганни Шувалової та Наталії Микольської про інвестиційну готовність, жіноче лідерство та регуляторну підтримку.
2024 рік для DOMOVA ознаменувався розширенням діяльності. Ми вийшли на ринок Молдови, розпочали співпрацю з Realist Estate Agency та готуємося до запуску в Румунії. DOMOVA продовжує допомагати власникам нерухомості та інвесторам у реалізації спільних проєктів.